Як вибрати генератор?

генераторЯкщо наявність електрики є життєво важливим фактором, наприклад на будівельних або аварійно-рятувальних роботах, або якщо Вам необхідно здійснювати енергозабезпечення заміського будинку, житла чи якогось об’єкта, то Вам потрібне автономне джерело електроенергії,  так званий генератором змінного струму або автономну електростанцією.

Перед тим, як приступити до вибору конкретної моделі, визначте цілі, для яких буде використовуватися генератор. Тобто які електроприлади або обладнання буде живити генератор. Споживачі електроенергії діляться на активні (у яких енергія перетворюється в тепло: лампи, обігрівачі, електроплити, електрочайники, праски) та індуктивні (працюючі від електродвигуна: насоси, пили, холодильники, дрилі, пральні машини). Активні при включенні і роботі споживають один і той же струм, а індуктивні прилади у момент пуску вимагають електроенергії часом у кілька разів більше, ніж під час роботи.

Отже, для визначення необхідної потужності генератора, слід підсумувати потужності всіх приладів, з урахуванням пускового струму (для індуктивних споживачів), і додати деякий запас потужності (зазвичай це 15-20%). Такий запас робиться по-перше, на випадок підключення ще яких-небудь пристроїв, а по-друге, для компенсації падіння напруги при приєднанні довгих проводів (величина падіння напруги залежить від довжини, перетину дроту і сили струму – відповідні дані, як правило, наводяться в керівництві з експлуатації генератора).

Виходячи з практики застосування генераторів, для електропостачання дачного будинку, наприклад для освітлення, як правило досить 2 кВт (Caiman EXPERT 2410, EXPERT 3010, EXPLORER 3010), якщо підключити холодильник і телевізор, то краще вибирати потужність від 3,5 кВт (Caiman EXPERT +4010, EXPET +5010, EXPLORER +4010, EXPLORER 5010).

Будівельникам, які використовують дриль, пульверизатор, електропилку – в районі 6 кіловат (Caiman EXPLORER 5010, EXPLORER 6010, LEADER 6010, MASTER 6010), а в разі необхідності проведення зварювальних робіт вельми корисними виявляться генератори «зварювання + електростанція» (наприклад, Caiman серія ARC або MIXTE).

Якщо Ви власник котеджу, то для організації резервного електроживлення в моменти відключення електрики краще всього вибирати моделі потужністю 9-17 кВт (наприклад, Caiman серія SILENTSTAR).

Поряд з потужністю генератора важливим показником є число фаз. Якщо більшість споживачів струму однофазні, на 220В, то природно, необхідний однофазний генератор. Якщо більшість – трифазні, то найкраще впорається із завданням трифазна станція, більшість з яких розрахована як на 220, так і на 380 В. Але тут необхідно мати на увазі, що у випадку підключення електроприладу до однофазної розетки у трифазного генератора на виході цієї розетки потужність не буде перевищувати 65% від загальної потужності генератора. Наприклад, трифазний генератор потужністю 6 кВт на однофазну розетку подає не більше 3,9 кВт.

Крім потужності і «фазності» генератори відрізняються один від одного за типом двигуна – бензиновий або дизельний.

Бензинові електростанції (наприклад, Caiman серій EXPERT, EXPLORER, LEADER, MIXTE, і моделей R1700, RG2800, RG4300, ARC220 +) зазвичай мають менший ресурс в порівнянні з дизельними побратимами, але при цьому володіють істотно більш низькою ціною і мають меншу вагу, габарити і рівень шуму. Тому бензогенератори ідеальні на будь-яких об’єктах, де генератор потрібен для періодичних і короткочасних робіт і порівняно невелика потужність (до 6 кВт), а також для забезпечення електроенергією дачного будинку в літній період.

Дизель-генератори, які пропонує компания Сфера комфорта (наприклад, Caiman MASTER 6010DX, ARC180D +) довговічніші і економічніші (як по витраті, так і за вартістю палива), проте майже в 2 рази дорожчі аналогічних за потужністю бензинових. Тому застосування дизель-генераторів доцільно у випадках тривалої роботи або необхідності високих потужностей: у будівництві, фермерському господарстві, на промислових об’єктах.

Серед генераторів існують інверторні типи (наприклад, моделі Caiman R1700, RG2800, RG4300), які мають у своїй конструкції випрямляч, стабілізуючі показники вихідної напруги і частоти, що дозволяє живити навіть складне електронне устаткування, наприклад, комп’ютер.

Генератори також можуть відрізнятися між собою за деякими іншими характеристиками, наприклад:

  • Наявність системи контролю за рівнем масла, передбаченої майже на всіх двигунах генераторів. Якщо рівень масла падає нижче норми, система зупиняє двигун.
  • Об’єм паливного бака безпосередньо впливає на час автономної роботи генератора. Тому дуже зручно, якщо генератор забезпечений великим баком – це дозволяє скоротити кількість заправок протягом певного періоду часу.
  • Деякі моделі виконуються в шумозахисних корпусах, забезпечуючи зниження рівня шуму.

Крім того, окремі генератори можуть працювати в режимі генератор + зварювальний апарат.