Типи холодильних компресорів

компресорВ холодильному обладнанні частіше застосовують поршневі компресори, але використовуються також гвинтові, ротаційні і спіральні. Всі вони є компресорами об’ємної дії, тобто  такими, в яких холодильний агент стискається шляхом зменшення обсягу.

Поршневі компресори

У поршневих компресорах холодильний агент стискається агента зворотно-поступальним рухом поршнем в робочому циліндрі.

У поршневих це досягається в результаті стиснення пари холодильного агента зворотно-поступальним рухом поршнем в робочому циліндрі подібно до того, як пари палива стискаються в компресорі автомобільного двигуна.  Стиснутий агент виходить через нагнітальний клапан в трубку конденсатора, після чого циліндр здійснює зворотний рух, обсяг між ним і днищем поршня збільшується, створюючи розрідження, і нова порція пари входить в робочий циліндр через всмоктуючий клапан.  Після цього цикл стиснення повторюється.

Є три типи поршневих компресорів: герметичні, напівгерметичні (безсальникові) і відкритого типу (сальникові).  У герметичних компресорах електродвигун приводу знаходиться в герметичному корпусі.  Такі компресори застосовуються в холодильному обладнанні невеликої холодопродуктивності, потужність застосовуваних у них електродвигунів досягає 30-40 кВт.

Розбірний корпус безсальникових компресорів дозволяє витягувати електродвигун для ремонту або заміни клапанів і інших частин.  Такі компресори використовуються в обладнанні середньої холодопродуктивності з електродвигунами потужністю від 3 до 300-500 кВт.

Електродвигун сальникових (відкритих) компресорів винесений за межі корпусу і сполучений з компресором муфтою або шківом.  Відкриті поршневі компресори можуть мати один або кілька (до 12) циліндрів, а також багато (зазвичай дві) ступенів стиснення.  Багатоступінчасті компресори дозволяють створювати набагато більш високий тиск за рахунок послідовного стиснення холодоагенту в циліндрах декількох ступенів.

Гвинтові компресори

Гвинтові компресори стискають холодоагент між обертовими гвинтовими роторами або ротором і корпусом.  Вони мають велику (порівняно з поршневими компресорами аналогічних розмірів) холодопродуктивність і можуть створювати високий тиск для невеликих обсягів газу.  Винтовой компрессор споживає менше енергії, ніж поршневий компресор і в даний час широко використовуються з холодоагентами R12, R22 та іншими.

Ротаційні компресори

У ротаційних компресорах холодоагент стискується між двома обертовими елементами.  Ці компресори розраховані на невеликі обсяги газу і здатні створювати не дуже високий тиск, тому вони мають менше застосувань.  Найчастіше їх можна зустріти в побутових кондиціонерах.

Відцентрові компресори

Відцентрові компресори здатні нагнітати великі обсяги газу, але створюють щодо низький тиск конденсації.

Спіральні компресори

У спіральному компресорі стиснення відбувається за рахунок руху спіралі. Спіральний компресор стискає холодоагент завдяки плоскопараллельному русі двох спіральних елементів, які в різних моделях можуть мати різну форму – евольвентний спіралей, спіралей Архімеда, кусочно-окружних та інших видів спіралей.

Конструкція дає спіральним компресорам ряд переваг, основними з яких є висока продуктивність і ефективність, стабільність роботи і малі розміри.  Мала кількість деталей, які стискають холодоагент, збільшує надійність і термін експлуатації, а відсутність клапанів і плавність стиснення знижує шум і вібрацію при роботі.

Завдяки високій ефективності, спіральні компресори з уприскуванням пара використовуються в деяких енергозберігаючих схемах холодильних централей.  Це дозволяє підвищить продуктивність системи на десятки відсотків.

Завдяки таким перевагам спіральні компресори стають все популярнішими, а розробку їхніх нових моделей ведуть всі великі виробники холодильних компресорів.


Залишити коментар