Способи буріння похилих свердловин

burinnya-sverdlovynПохиле буріння свердловин передбачає такий вигляд механізму свердловин, при якому напрямок забою відхиляється від вертикалі. Буріння похилих свердловин застосовують на нафтових і газових родовищах, при виробництві геологорозвідувальних робіт твердих порід копалин, при недосяжному для вертикального буріння заляганні водних пластів і т.д.

Застосовують геологічне буріння свердловин в обмежених умовах, в основному, у випадках розробки родовищ в заболочених місцях, акваторіях водоймищ, коли традиційне вертикальне буріння загрожує порушенням рівноваги екосистеми даної області. Таким способом роблять допоміжні свердловини, щоб заглушити потік відкритих нафтових фонтанів, багатостовбурні свердловини, в разі необхідності підвищити ефективність дренажу в стовбурі, а також для зменшення витрат на влаштування бурових споруд.

Профілі проходження похилих свердловин можуть бути найрізноманітніші: від звичайних криволінійних, що знаходяться у вертикальній площині, до просторово спрямованих криволінійних, що лежать в різних площинах.

Буріння похилих свердловин здійснюють двома методами.

Перший, метод із застосуванням роторних механізмів, припускає переривчастий робочий процес. У місцях викривлення в забої долотом за розміром менше діаметра прохідної свердловини, свердлять виїмку під заданим кутом на всю протяжність труби. При цьому використовують шарнірний пристрій або клин незнімного або знімного виду. Відхилення поглиблюють і розширюють, далі буріння виробляють долотом, який відповідає розміру свердловини, стабілізуючи нижню частину бурильної колони.

Другий метод буріння похилих свердловин припускає застосування турбобура. Цей метод дозволяє зробити похиле буріння безперервним і використовувати тільки долото відповідного стовбуру діаметра. При виконанні заданих поглиблень і викривлень на забійний снаряд в заданій спрямованості впливають зусиллям. Процес буріння свердловин являє собою створення цього зусилля і управління його спрямованістю. При роботі з односекційним турбобуром для пристрою відхилень використовують спеціальну викривлену трубу для буріння, або перевідники з викривленим різьбленням.

При здійсненні ряду бурильних робіт доцільно викривлення забою виконувати турбобуром, а прямолінійні ділянки проходити роторним способом.

До недоліків буріння свердловин похилим способом слід віднести велику ймовірність аварійних ситуацій в процесі робіт, а також підвищені вимоги до міцнісних параметрів використовуваних труб і необхідність постійного використання додаткових приладів.

Тим не менш, метод похилого буріння свердловин дозволяє з високою точністю визначати потужність похилих пластів, виробляти розробку важкодоступних родовищ, обходити перешкоди (ріки, гори, будівельні споруди тощо) і т.д.


Залишити коментар