Как вибрати твердопаливний котел з ручним завантаженням?

котлиОсновними видами палива для твердопаливних котлів з ручним завантаженням є: вугілля, дрова, брикети.

Від вибору палива залежить вибір котла, так як теплообмінник будь-якого котла не може однаково ефективно працювати на різних видах палива.

Використання вугілля

В основному вугілля (твердотопливные котлы з ручним завантаженням) застосовують для опалення у випадку, коли немає можливості зберігати запас дров (дрова вимагають великої площі для зберігання в кілька разів більше, порівняно з вугіллям);

При виборі вугілля як основного палива для котлів великої потужності слід звертати увагу на те, що потрібна установка димососів і циклонів, тому при спалюванні вугілля в атмосферу потрапляє велика кількість шкідливих речовин.

Недоліки опалення на вугіллі:

 • Нестабільна якість поставленого вугілля. Дуже часто вугілля не відповідає заявленим параметрам – багато золи, високий вміст сірки, низька температура плавлення золи. Це призводить до перевитрати палива і істотно збільшує витрати на опалення;
 • Велика кількість золи. Вугілля має високу зольність, тому відразу необхідно обміркувати, куди буде вивозитися зола після спалювання;
 • Бруд, пил, запах.

Використання дров, брикетів

В основному для опалення використовують дуб та інші тверді породи деревини.

Вкрай небажано використовувати сосну – високий вміст смоли, тополя – висока зольність.

Дрова – хороший вибір для котелень потужністю до 200кВт, якщо це приватний будинок, або в структурі підприємства, де є співробітники з частковою зайнятістю (охорона, підсобні робітники). У цьому випадку, вартість опалення виходить мінімальною в порівнянні з будь-якими іншими видами палива.

Недоліки опалення на дровах:

 • Вимагають великих площ для зберігання;
 • Для більшої ефективності використання вимагають попередньої заготовки;

Брикети – мають низьку зольність, високу калорійність, екологічні, зручні в експлуатації, їх щільність вища, ніж у дров. Брикети в експлуатації дорожчі, ніж дрова і дешевші ніж вугілля.

Як вибрати матеріал теплообмінника котла: сталь або чавун.

Чавунні котли

Теплообмінники будь-яких чавунних котлів працюють максимально ефективно на вугіллі. При використанні дров ККД і потужність чавунних казанів знижуються.

Переваги чавунних котлів:

 • Низька ціна;
 • Хороша ремонтопридатність (теплообмінник чавунного котла складається із секцій);
 • Можливість використовувати різні види палива.

Недоліки чавунних котлів:

Низький ККД (65-75%) і відповідно велика витрата палива;

Висока трудомісткість чистки теплообмінника;

Невеликі межі модуляції потужності, висока інерційність.

Сталеві котли

Основний вид палива для більшості сталевих котлів – дрова та брикети.

Принципово різні моделі сталевих котлів відрізняються один від одного:

 • Товщиною сталі (впливає на довговічність котла);
 • Конструкцією теплообмінника;
 • ККД котла.

Визначити необхідний час роботи котла на одному завантаженні палива.

Чим більше камера завантаження палива – тим довше котел буде працювати на одному завантаженні.

У чавунних котлів обсяг завантажувальної камери відносно не великий, тому, якщо топити дровами або брикетами доводиться підкидати паливо досить часто – кожні 2-4 години. При використанні вугілля чавунні котли працюють ефективно, і період завантаження може досягати 6-10 годин.

Для сталевих котлів основний параметр – обсяг завантажувальної камери в літрах, чим він більший, тим краще. Середня тривалість роботи на одному завантаженні дров для сталевих котлів становить 4-8 годин. Також необхідно звертати увагу на розмір завантажувального отвору, а також на габарити топки (довжина і ширина) з точки зору зручності завантаження дров великої довжини.

 


Залишити коментар